понедељак, 19. мај 2025.

Нешо Станић - Филип Лаиновић

 
Нешо Станић





Филип Лаиновић, био је велики српски родољуб, бранио је и заштићавао српске интересе, и народ српски - пред турским властима. Он је јавно говорио: “да Србину код Турака правице нема,” за то га је народ држао за свога бранитеља; и код њега ишао да прими савјете. Овај се заиста није жалио, да тај патриотизам покаже и ријечју и дјелом. - Он је често пута у свакој прилици, кад је могао дознати за намјере турске, о нападајима њиховим у вријеме рата и њиховим војним припремама противу Црне Горе, о стању и количини војске са којом намјеравају гдје и када ударити. Поред толиког самопожртвовања рјешителан је био тако тачне и поуздане извјештаје са писмом својим, послати, по нарочитом свом поузданом човјеку и са истијема упознати Господаре Црне Горе, да им послуже у случају напада.

Турци су за то на њега мрко гледали, западали му да га убију и на истога тајно пуцали, којега је промисао свемогућега у тијем приликама чувала. И за те његове велике заслуге учињене српком народу у Црној Гори имајући то у виду руска влада преко г. Сунчекова свога консула у Скадру одреди му мјесечну плату по 6 дуката у злату¹). Но та његова награда неби за дуго Турци имајући у виду, његове патриотске желе за своју браћу, као и његову награду добивену од стране руске владе, довијали су се како да га уклоне са овога свијета. Једне ноћи у 1864. г., у његовој кући зачу се плач и јаукање, која се кућа на глас плача и јаукања напуни народом, и на велику изненадну жалост послије неколико сати испусти своју племениту душу. Исте вечери чујаху се међу присутнијема ријечи: “Отрован је, отрован!” И тако остаде народ Подгорички без овога свога бранитеља и великога прегаоца.²)

 

¹) у злато дукат звани маџарија данашње вриједности перп. 11 и 19 пара.

 

²) Књаз Никола Господар Црне Горе, за Филипове учињене услуге Црној Гори, као видљив знак у име признања, у 1865. години постиви његовог ближњег рођака Крста сина Јака Лаиновића за Заступника Црногорског у Подгорици, али овај немога дуго овај чин одржати, захвали се на њему и даде оставку.

Данас срећно владајући Краљ и Господар Црне Горе, - послије смрти пок. Филипа указивао је у више пута његовој фамилији материјалну помоћ, а по ослобођењу Зете, даровао је његову сину Алекси у Подгорици 10 рала земље и двије бутиге у Старој вароши.

Писац

 

Међу Подгоричким Турцима, било је и турака који су бранили, и заштићавали Хришћане кад су могли дознати да се ради о нападајима на њих. Овђе ћу их на поменути да им се имена вјечито спомињу, као добротворима српскима, а то су били. Хаџи Машо Хадровић, Јусуф ефендија Оручевић, Селман-ага Ђечевић, Мурат Дековић, Хасан Бедов и Аљо Капизазовић. На Крста Лаиновића у 1862. год. посумњало се да се састајао с неким Црногорцима Турци нареде те га пред Пашу доведу, рjeшавали су, на које муке да га метну, неки су предлагали да га објесе, неки по турском адету да га бију у фељаке¹) неки предложише, да се под стражом у Скадар спроведе и тамо да га објесе; предлог ових посљедњих усвоји се, позваше Асана Бедова, даде му Паша писмо и предаде Крста да га одведе у Скадар и предадне га Валији с писмом. Асан Бедов узме оружје, одмах крену Крстом за Скадар, тако путујући дођоше пред Скадром на мост од Бојане, и ту мало застадоше. Како је јадни Крсто корачао кад је Скадар угледао, а знао је што га тамо очекује.

 

¹) Турци су у фељаке били на ови начин: положили би човјека на леђа, дигли би му ноге у вис, привезали их при каквој тољаги, и тако бијући га по табанима, док му пукне крв из нога, а попадају нокти од прста, те такви мученици морали су на постељи бити подуже вријеме док се излијече, но и после тога ишли су као на дрвене ноге.

Писац. 

 

Но Хасан Белов његов стражар примјети на Крста да га издају ноге па рече: “Крсто знаш ли ђе те водим? јеси ли се добро уплашио ?” Крсто му одговара: “Знам Бог ме Хасан-ага, али што ћу, но многи су праведно страдали, па ваљда је и на мене сада ред дошао!” На то ће Хасан: “Вала Крсто још овога пута није!” Извади писмо из џепа, које су му из Подгорице дали да понесе Валији у Скадар, у којем је била пресуда над Крстом изречена, па га све у најситније комадиће поцијепа и баци у ријеку Бојану, говорећи му: “Сада Крсто иди по Скадру слободно куда хоћеш, само за неко вријеме немој ићи у Подгорицу.” Крсто када ово виђе, и чу што му Хасан говори, чисто не вјерује својим очима, него упро поглед у њега, а Хасан му понови; “Што се хабиш хајвану! хајде кад ти велим ђе хоћеш!”. Крсто захвали Хасану и благодари Богу на његовом милостивом провиђењу; Крсто се потом одвоји од Хасана и пође слободно у Скадар, ђе је провео све до 1864. год., и онда се поврати у Подгорицу, ђе узе хан у Јуса Мучина (Крнића) под кирију, радећи механџијски занат. Крста је у 1865. год. данас сретно владајући Господар Црне Горе поставио за заступника црногорског, давши му грб капетански, да у Подгорицу заштићаје интересе Црногорске, коју је дужност вршио скоро једну годину, но како су на њега Турци презриво гледали; то по савјету неких његових пријатеља, Подгоричких Турака, даде оставку на поменуту службу, и после тога пошао је у Колашин ђе је живио све до 1878. год., те године повратио се у Подгорицу, којега по ослобођењу Подгорице ставише при судовима, а послије примјен је био у државној служби, са чином капетанским за управника Царинарнице у Подгорици, коју је службу вршио све до 25. септембра 1906. год., а те године пенсионисан је због старости, но ни данас у његовим старим годинама не оставља политику, коју с Турцима разлаже. С Турцима се често и о народности препире, доказујући им да су Срби браћа наша, и да смо заједно на Косово били, те ми одржасмо пређе и послије, а они (Турци) издадоше. Но и ако овакви приговори Турцима нијесу пријатни, ипак га призивају, те са њим настављају политику.









Нема коментара:

Постави коментар