недеља, 18. мај 2025.

Нешо Станић - Гроф Иван Вукотић

Нешо Станић



Гроф Иван Вукотић¹) Подгоричанин, наслиједио је био велико богатство у Харковој Губернији у Русији, од пок. Грофа Феодора Подгоричанина коме је Св. Петар Господар Црне Горе, дао родословно нашљедство, да прими оставштину имања Грофа Ф. Подгоричанина, са обећањем, да као Црногорац донесе од тога нашљедства у корист Црне Горе за уређење судова.

 

¹) По књизи Павла Ровинског стр. 42.

 

По престављању Св. Петра дође гроф Иван 17. августа 1831. год, који је у Државној Управи Црне Горе на Цетиње био: Предсједател Сената Црногорског, и уз Господара Црне Горе Петра II-ог неоцијењена је добра у својој домовини учинио, који је за вријеме свога боравка желио да и Подгорицу са Зетом види ослобођену, испод Турака, те уз договор, с Господаром Петром 1. у фебруару мјесецу 1832. год. нападну с војском; Иван Вукотић с Цеклињанима –  пође на Зету, којему и Зећани листом пођоше у помоћ, док тако напредујући уђоше и узеше село Голубовце.

Петар II. с војском пође на Подгорицу, пријеђоше Везиров мост, и улогорише се на Ливаде (ђе је данас Миркова варош) тако бијући Подгорицу стиже глас Господару Петру II-ом, да је Иван у Зету у опасност од Турака, и чим то разумје, остави Подгорицу и пође Ивану у помоћ, који се и спасе, и када се на Цетиње повратише, Иван се није ту дуго бавио, него пошао у Русију, и за вазда оставио Црну Гору. Те године Зета се просу и многи имућнији домаћини, како из Подгорице тако и из Зете иселише се: по Црној Гори, Србији, па чак и у Русију, јер им није био сигуран живот под Турцима.

У прва доба, у Турској царевини мјесто данашњег низама (регуларна војска) била је народна војска тако звана “башибузук”, који су по царској заповиједи Валије по санџацима збирали, тако 1828. год. Русија објави Турској рат; Валија скадарски посла наредбу у Подгорицу – да и овде покупи неколико момака Султану у помоћ, но како су Турци тражили да и православни Срби пођу с Турском војском противу Москова, многи се Подгоричани одупру овој наредби, и спасу се бјегством у Црну Гору; међу којима је био: Нешо Михајлов Радичевић, И Токо Шиндолић, те оставе сва своја имања, а голим животом пријеђу у Црну Гору и настане се на Цетиње.

Токо је био шавац, радио је црногорске хаљине, а Нешо је био пушкар, но како је у оно доба био тај пушкарски занат у Црној Гори од неоцијељене користи; то Господар Владика Петар II. узе Неша за државног оружничара, а при томе Нешо је знао говорити Турски и Арнаутски, што су и ова два језика била од потребе због пограничних Турака, и Арнаута.

Нешо М. Радичевић уз Господаре Црногорске Петра II-ог, Књаза Данила као и данас сретњовладајућег господара, уживао је велику слободу, те је по томе и помагао многим Црногорцима код Господара, т.ј. кад би Господар због непослушности казнио којег Црногорца, а Нешо би дознао одма би пошао, и умолио Господара, а молба му је у више прилика и примјена.

Чујао сам од пок. Командира Попа Радована Марковића, да је неке избавио, који су и на смрт осуђени били, пошао би код Господара, поклонио би му се са овијем ријечима: “Немој Господару оштетити овога јунака, да насладиш Турке,“ па је бивало да и такве ослободи смртне казне, и због тога су га називали Нешо Груда или “Грудски”. Нешо је био обдарен крстом и храбром медаљом што јо у оно, доба тешко било заслужит. Нешо се преставио 1863. год.











Нема коментара:

Постави коментар