Gosp. Ivu Grgureviću i Luki Hanzi
Rijeka
U br. 27. „Crvene Hrvatske” izagje vaša izjava,
te tražite ko su ti Srbi što položiše vijenac Gunduliću. Prije svega pitamo vas
jeste li bili pri sebi kad ste ono pisali, jer onako što ne bi napisao nikakav
iz Šibenske bonice. Vi kažete da nas Srbe ne poznate, pametno zaista! Mi niže
potpisani opojeni duhom devetnajestog vijeka, što stekosmo u slobodnoj Americi,
ne miješamo vjeru sa narodnosti već se Srbima priznajemo i dičimo i ako po
vašijem nazadnjačkijem idejama katolik ne može bit Srbin. Nauka dokazuje a i
prostak, koji nije učio duboke knjige, znade da ovdje žive ovejani srpski narod, a što nas vi ne priznajete, to je nama
deveta.
U Rijeci Hrvata nema, niti ih je igda bilo, već se prosti puk zavodi iz vjerskog fanatizma, koji će s vremenom izvjetrit; ali se s vama ne ćemo prepirat, to bi značilo mlatit praznu slamu.
Priznaćete (ako baš ludi nijeste) da je vijenac sa ćirilovijem slovima poslala riječka inteligencija, ako ne vjerujete — bistrićemo. Na pošljetku ćemo vas upitat, po kome paragrafu galateja napisaste onaku skladnu izjavu?
Rijeka dubrovačka 15. Jula 1893.
Ivo Marković, Pasko Buconić, Božo Knežević
Oni koji nosiše i pratiše vijenac riječke srpske
omladine.



Нема коментара:
Постави коментар