U Konavlima 20.
Julija
(Kako su
Konavljane vodili na svečanost otkrića Gundulićeva spomenika. — Životopis Dum
Crnoga. — Svečanost nove ceste Gruda-Mrcine-Trebinje). —
Evo i mene da ti
što god pričam, a obećajem ti da se ne ću oglušiti ni u naprijed. Kadgod bude
naša domaća Crvena ili bolje Crna nesreća laži sipati, i ja ću se čuti, jer da
ti pravo kažem ne mogu trpjeti da neki dogoni varaju ovaj bezazleni konavoski
puk.
Štije se u nemoćnoj
“Crvenoj“ u škrabalu perovogje Supila, kako hvale do zvijezde one plaćene
Konavljane, kojima su bili priboli trobojnice na prsima. Da su Supila amo
poslali prije svečanosti i prije dijeljenja trobojnica, uvjerio bi se, da tri
puta više šćahu doći na otkriće Gundulićeva spomenika. Da tri puta više samo da
je Općina razvila starinsku općinsku zastavu a ne nekakvu novoskovanu
trobojnicu. „Crvena“ hvali objed konavoski u klaustru Franjevačkog samostana,
ali no veli od svijeh Konavljana koji su u gradu bili koliko je na tom objedu
bilo. Morala je kazati da nije tu bilo ni po njih. Lukavo je radio Dum Crni, Glavić e compagnia
bella, jer da su kazali u naprijed za pripravljene trobojnice, posve bi malo
bilo Konavljana a ne bi ni svi Crkveni barjaci bili, i premda neki vjerovahu a
neki ne, ipak većina njih ostadoše u kući. U toliko Grudska gospoda u onoj
prigodi ocijepiše u ime Hrvacke iz općinske blagajne jedno 800 fiorina! Žao mi
je da Bianchini i njegovidrugovi ne upitaše prije svog odlaska Dum Crnoga, jesu
li Konavljani razumjeli njegove govore i koji utisak učiniše. Čuli bi, jer ovaj
put ne smije slagat, jer kad smo ih mi upitali, staše Dum Crni ne daleko od
nas, te će biti potpuno čuo i razumio.
Dum Crni, koji
svijetu prodaje da zapovijeda Konavljanima, a bogme neki i misle, ne zna jadan
da su svi Konavljani bez razlike zakleli se, da ga ne će nikako u novom
općinskom Opraviteljstvu, toliko su njega siti, da je i istijem Hrvatima postao
to crnji.
Dne 25. Junija
došao Dum Crni u Cavtat da čeka i uredi (njegove su ovo riječi) Konavljane. Prikaza
i jedan telegram primljen od Gosp. Marojčića kotarskog Poglavara na odgovor
(njegove su riječi) njegovog privatnog razgovora prije nekoliko dana. Taj je
telegram proštio i pokazao u Kafani Suknovoj i glasio
je: „Hrvati iz Dalmacije dogjoše sa trobojnicama na prsima....“ Dični Crni
tvrgjaše da je taj brzojav od Kotarskog Poglavara, ali smo mi uvjereni da je
lagao, jer takovo što ne možemo mi pomisliti a kamo li vjerovati, te slijedi da
se je služio kotarskijem Poglavarom da prevari puk. Na naslonu tog telegrama počeše
dijeliti trobojnice muškijem i ženskijem. Na 26. u jutro,
prije nego se je parni brod odalio iz Cavtata, počeše opet dijeliti dolazećijem
Konavljanima trobojnice, prijetiti onijem, koji je nijesu htjeli pridjesti, da
će ih na kraj tisnuti paplapješke pogju u grad, jer da je taka naredba od
kotarskog Poglavara, vičući, ako ne vjerujete evo vam telegram. Ne mislite da
je ovo laž, jer su mornari od parnog broda još živi. Potvrdiše to pak mnogi Konavljani
u kafani Kate Kekove, koja na to reče: „imali ste ga bacit u more, bili biste
dobili proštenje veliko za ovoga i onoga svijeta“.
Dum Crni bijaše
odlučio nekoliko dana prije, da će poslati parosima velike vrpce trobojnica za crkovne
barjake, ali mu to nije uspjelo, jer mu se opriješe dva paroha, odvrativši mu
da oni to ne smiju staviti bez dozvole kapitularnog Vikara, i tako barjaci
pogjoše bez te zakrpe.
Dragi Bože!
Koliko se pisalo o tom crnom čovjeku, koliko mu se u brk kazalo, ali sve u
taman. Nije mu dosta da je bio osugjen, i da je sjedio na klupi optuženika, već
traži nešto više, a to će mu, ako Bog da, doći, bude li sjesti u novom Općinskom
Opraviteljstvu. Croato del giorno, a nazad malo godina autonomaš, a sjutra ako
mu obećate da će postati Kanonikom ili Biskupom, postaće vam turčin, ciganin,
što god hoćete; ali ne zna jadan da mu može osuda oproštena, ipak ne može mu
biti izbrisana. Hvata se jadnik gdje se bolje može da se
dočepa Kanonikata, ali je uvijek isti, duga nosa, crn pa crn, svak ga pozna.
Ah! koliko mi je
žao, mili „Dubrovniče”, da neki moj prijatelj ne će da objelodani životopis Dum
Crnoga otkada je bio gimnazijalac do danas. Imali bi što čuti. Obećao mi je da
će slijediti da piše sve dok bude imenovan kanonikom. Dogodi li se to, pokloniće
tada rečeni životopis našoj tiskarnici.
Dne 3. Septembra
o. g. otvara se svečanijem načinom nova cesta Gruda-Mrcine-Kunak; a istog dana
u Hercegovini cesta Kunak-Grab-Trebinje. Za tu svečanost dolazi i Namjesnik a
biće mnoge druge gospode iz Dubrovnika. Ta nova cesta široka je 8
metara, od granice do Graba 4, a od Graba do Trebinja 5. Cesta vrlo je lijepo
napravljena, a što je više, putniku koji će njom ići, pruža veličanstveni naravni
prizor, nadasve kroz Mrcine i kroz Zupca. Od Grude do Mrcina ima 8½ kilometara,
a od Mrcine do Kunka 5½. Toliko računajte od Kunka-Grab-Trebinje.
Dum Crni i lijepa mu družina misle prihvatiti i ovu zgodu da prave demonstracija, da nabave hrvacku glazbu iz Dubrovnika. Zato nastoji, jer se boji od gornje strane gdje ima više Srba, da središte te svečanosti bude Gruda. Ne znam, koliko istine ima u toj stvari, znam samo da su Mrcine središte te nove ceste. Dum Crni je već razglasio po Grudi, da niko ne pripravi objed za Namjesnika i za ostalu gospodu koja će doći, jer se on za to misli. Bilo kako bilo, jer drukčije ne može biti, sve kočije i svi barjaci s pukom dopratiće do granice do Kunka Namjesnika, a tu će ga pak dočekati naša braća Zupčani. Na Mrcinama u parohjalnoj Crkvi biće služba božja a po tome blagoslov na sredini ceste, a to je upravo kod iste Crkve.
Grudskoj gospodi Mrcine su uvijek bile trn u oku a danas to većma radi
ove ceste.
Do vigjenja.
Epidauritanus



Нема коментара:
Постави коментар