Izjava
Ako po riječima „izjave“ ne mogoše potpisana na izjavi presvijetla
„najbliža svojta pokojnikova“ mukom da mimoigju taj iskreni čin pijeteta „srpskijeh
izletnika“ i „nekijeh Dubrovčana“, te ga u svojoj izjavi oštroj kritici i
samome prosvjedu podvrgoše, to još manje mogu ja, koji sam u dogovoru sa
ostalom svojom braćom „srpskijem izletnicima“ taj pohod i tu počast na grobu
slavnoga pokojnika odredio i vogj bio moga društva, koje je u tome učestvovalo, ovu i ovakovu „izjavu“ mukom mimoići i dopustiti, da se naš
i nas sviju isključivo čin pijeteta prama slavnome pokojniku Medu Puciću, na
takav način izopači i „političkom demostracijom” žigoše!
Jest, mi svi Srbi dobro znamo, ko je bio Medo i kakav je bio njegov
javan politički rad i život, i ne dotaknusmo se mi našijem pohodom toga njegova
uzor-političkoga života i rada, da ga učinjenom počašću potamnimo, kako nam to
„izjava” nedostojno podmeće; ali nam je dobro poznato i to: da je dični
pokojnik u cijelom životu i radu svome uvijek kao oduševljen Srbin srpski
mislio, osjećao i radio, i da je on dubrovačku „srpsku omladinu“ odgojio, koja
u njegovom prosvjećenom duhu i pravcu i danas opstoji, djeluje i cvate!
To nam je svima „srpskijem izletnicima“ pa i „onijem Dubrovčanima“ kao
„Srbima“ jedini čisti i ničim ne pomućeni razlog i povod bio, a nikakova pak
još „očita“ primisao na „demostriranje“ protiv „političke hrvatske ideje“, da
smo iz čiste blagodarnosti išli odati dužnu poštu milom pokojniku i položiti
vijenac na njegov grob.
Ako dakle potpisana na izjavi svojta „svečano prosvjeduje“ protiv
„zahvale“ koju je Gjuro knez Vojnović tom prigodom ne u ime „potpisanih“ no u
ime najstarijeg člana pokojnikove porodice nama izrazio, budi im odgovoreno: da
mi, koji smo tamo nazočni bili za taj naš čin pijeteta nijesmo ni očekivali, pa
zato ni od potpisane „najbiiže svojte“ pokojnikove ne tražimo nikakove “zahvainosti“,
jer na nama je bilo, da se tijem činom mi zahvalimo blaženoj sjeni slavnoga
pokojnika, što položenjem vijenca na njegov grob izvedosmo — i time po riječima
D. V. Matijevića tvoreno dokazasmo, da nas vjera ne dijeli.
Zato kako onda tako i sada: Slava budi Medu Puciću! a najstarijem članu
njegove porodice G. Matu L. Puciću, u čije ime nam je Gjorgjo Knez Vojnović
zahvalio, pa kroz dični „Dubrovnik“ ponovio zahvalu, u ime moje i cijelog društva
izjavljujem srdačnu zahvalnost.
U Zagrebu 20. Jula 1893.
Baron Živković



Нема коментара:
Постави коментар